Niski poziom testosteronu oznacza wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19

8 czerwca 2021

Według badań przeprowadzonych przez Washington University School of Medicine w St. Louis, niski poziom testosteronu we krwi jest związany z cięższą postacią Covid-19.

W ramach badania lekarze zmierzyli poziom kilku hormonów w próbkach krwi od 90 mężczyzn i 62 kobiet z objawami Covid-19. U kobiet badacze nie stwierdzili korelacji między poziomem hormonów a nasileniem choroby. U mężczyzn tylko poziom testosteronu był związany z nasileniem wirusa. Konkretnie, poziom testosteronu we krwi 250 nanogramów na decylitr lub mniej jest uważany za niski testosteron u dorosłych mężczyzn. Przy przyjęciu do szpitala, mężczyźni z ciężkim Covid-19 mieli średni poziom testosteronu 53 nanogramów na decylitr.

Według badań, osoby z najniższym poziomem testosteronu we krwi były najbardziej narażone na konieczność korzystania z respiratora, wymagały intensywnej terapii lub umierały. Trzydziestu siedmiu pacjentów, w tym 25 mężczyzn, zmarło w trakcie leczenia.

 

Testosteron: jaka jest jego rola w organizmie?

Testosteron to nie tylko hormon męskiej seksualności i płodności. Jest mało znany, ale jest niezbędny w organizmie na wielu poziomach. Jaka jest jego rola u mężczyzn i kobiet?

Jeśli istnieje hormon w organizmie człowieka, który natychmiast wywołuje męskość, to jest to testosteron.  Testosteron to steryd płciowy. Ten hormon sprawia, że „człowiek jest człowiekiem”. U płodu męskiego testosteron jest produkowany w okresie przedporodowym i odgrywa zasadniczą rolę w maskulinizacji narządów płciowych.

Bezpośrednio po urodzeniu testosteron jest nadal produkowany przez trzy do sześciu miesięcy (okres ten nazywany jest „minipubertyzmem”), a następnie jego produkcja ustaje na ponad 10 lat. Ostatecznie zaczyna się to ponownie w okresie dojrzewania. Wydzielanie testosteronu pochodzi z komórek Leydiga obecnych w jądrach. W znacznie mniejszych ilościach jest produkowany przez nadnercza, co jest nieistotne u mężczyzn, ale ważne u kobiet.

 

Hormon męskości

W okresie dojrzewania, testosteron pozwala na pojawienie się pewnych specyficznych cech męskich, takich jak:

  • rozwój włosów,
  • rozwój męskich narządów płciowych i mięśni,
  • pojawienie się libido,
  • zmiany w tonie głosu, itp.
  •  ponadto, na poziomie płciowym, hormon ten odgrywa ważną rolę w jądrze niezbędną do dojrzewania plemników,
  •  testosteron pozostaje w pewnym sensie hormonem męskiej seksualności i płodności.

Odgrywa również rolę w okresie dojrzewania u młodzieży:

  • wzmacnia kości (zapobieganie osteoporozie)
  •  indukuje również wzrost masy mięśniowej, stąd jego zastosowanie (niebezpieczne i częste) w dopingu sportowców.

 

A testosteron u kobiet?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, kobiety również posiadają testosteron, ale w znacznie mniejszych ilościach. Konkretnie, stężenie tego hormonu jest dziesięciokrotnie niższe w organizmie kobiety niż w organizmie mężczyzny. U kobiet testosteron jest produkowany częściowo przez jajniki, a częściowo przez nadnercza. Może przyczynić się do utrzymania libido.

 

Kiedy należy mierzyć poziom testosteronu?

Test jest często wymagany u mężczyzn z małym penisem lub gdy dojrzewanie nie rozwija się prawidłowo. Wykonuje się go również wtedy, gdy w wieku dojrzałym mężczyźni cierpią na zaburzenia libido (brak pożądania seksualnego) lub inne problemy seksualne, takie jak zaburzenia erekcji. Problemy te mogą wynikać jednak również z przyczyn psychologiczny dlatego warto skonsultować się z seksuologiem.

U kobiet dawkowanie przeprowadza się, gdy występują objawy sugerujące nadmiar tego hormonu: trądzik, przetłuszczanie się skóry i włosów. A przede wszystkim przed nadmiernym owłosieniem w niektórych miejscach ciała (wąsy, broda, piersi lub w kierunku pępka).

U mężczyzn, w wieku od 20 do 45 lat, prawidłowy wynik wynosi zazwyczaj od 10 do 30 nmol/l (3,0 do 9 ng/mL).

Prawidłowa wartość dla młodych kobiet jest znacznie niższa i wynosi zazwyczaj 0,50-3 nmol/l (0,2-0,6 ng/mL).

Gdy dawka testosteronu wskazuje na jego niedobór u mężczyzn (hipogonadyzm), można rozważyć suplementację w celu podniesienia poziomu, ale przede wszystkim w celu skorygowania objawów, które motywowały dawkowanie tego hormonu.