Na czym polega metoda badawcza CATI oraz jakie ma zalety?

23 września 2020

CATI, czyli Computer Assisted Telephone Interview, to jedna z metod zbierania danych do badań ankietowych. Cieszy się ona w naszym kraju dużą popularnością, przede wszystkim przy dokonywaniu analiz rynkowych oraz badaniu opinii publicznej. Na czym dokładnie ona polega i kiedy znajduje zastosowanie?

Charakterystyka metody CATI

CATI stanowi oprogramowanie badawcze, które wykorzystywane jest przy zbieraniu danych podczas rozmów telefonicznych z respondentami. Pomaga ono ankieterowi w realizacji scenariusza takiej konwersacji, a także służy do uzupełniania odpowiedzi wskazanych przez rozmówcę. Rozwiązania w tym zakresie są dodatkowo zaprojektowane tak, aby odrzucać nieprawidłowe odpowiedzi, np. pod kątem niepoprawności logicznej.

Dlaczego wciąż korzysta się z techniki CATI?

Choć w ostatnich latach wzrasta popularność metody CAWI, czyli badań realizowanych elektronicznie, to w wielu przypadkach CATI wciąż jest metodą niezawodną, o potwierdzonej efektywności.

Sprawdza się ona m.in. wtedy, gdy niezbędne jest dotarcie do trudnodostępnych grup respondentów, np. ekspertów w danej dziedzinie. Dodatkowo cechuje się wysoką jakością zbieranych danych, co oczywiście ma niebagatelne znaczenie dla zleceniodawców.

Jedną z barier jest oczywiście to, aby metoda CATI była realizowana przez doświadczonych w tym zakresie ankieterów. Na szczęście takie doświadczenie ma w tym zakresie Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat®, które dysponuje aż trzydziestoma profesjonalnymi stanowiskami ankieterskimi oraz własnym, innowacyjnym oprogramowaniem Cati-System.

Jakie są pozostałe zalety metody CATI?

Poza możliwością dotarcia do trudnodostępnych grup respondentów, CATI cechuje się również szeregiem innych zalet. Jedną z nich jest wysoka jakość i to niezależnie od wielkości próby, a także niski koszt realizacji. Ten ostatni wynika m.in. z braku konieczności udawania się w teren, aby pozyskać dane od respondentów.

Dodatkowo atutem CATI jest fakt, że takie rozmowy są nagrywane, przez co na późniejszych etapach można dokonać ich ponownej weryfikacji pod względem metodologii oraz uzyskanych odpowiedzi.

Metoda badawcza CATI to w dalszym ciągu jedna z głównych technik badawczych gwarantujących wysoką jakość pozyskiwanych danych. Oczywiście warto w tym przypadku wybrać centrum badawcze, które dzięki wiedzy w realizacji tego typu przedsięwzięć będzie w stanie zadbać o wysoką jakość procesu. Przykładem jest firma Biostat® istniejąca od 16-lat, która zajmuje się również innymi technikami, w tym m.in. CAWI.