Aplikacje medyczne – czym są i jakie są zalety wynikające z ich korzystania

By | 6 czerwca 2017

W czasach stale rosnącego postępu technicznego nie sposób znaleźć dziedziny, w której nie korzysta się z usług informatycznych. Również coraz więcej placówek medycznych korzysta z programów do rejestracji pacjentów. Wspomagają one proces rejestracji pacjentów, gromadzą dane dotyczące leczenia poszczególnych pacjentów oraz umożliwiają planowanie badań. Czym dokładnie są aplikacje medyczne i dlaczego warto z nich korzystać?

Czym są aplikacje medyczne?

Aplikacje dla branży medycznej to inaczej oprogramowania dla kliniki, które usprawniają pracę lekarzy, pielęgniarek oraz działu księgowości. Aby móc z nich korzystać, potrzebny jest dostęp do sieci internetowej. Dostęp do danych pacjenta posiadają wyłącznie osoby upoważnione, dlatego oprogramowanie dla kliniki jest w pełni bezpieczne i wygodne. Aplikacje medyczne zapewniają bezpieczeństwo także dzięki tworzeniu kopii zapasowych, co chroni nas przed utratą poszczególnych danych.

Jakie są zalety korzystania z oprogramowania dla kliniki?

Aplikacje medyczne posiadają mnóstwo ważnych funkcji oraz zalet. Należą do nich m. in.:

- rejestrowanie pacjentów do kliniki

- planowanie przyszłych wizyt dzięki użyciu terminarza

- możliwość drukowania recept

- szczegółowa historia poszczególnych wizyt

- zarządzanie personelem oraz poszczególnymi poradniami

- ekspresowe wyszukiwanie, znacznie usprawniające pracę personelu medycznego

- możliwość drukowania list pacjentów na określony dzień, z przypisaniem konkretnego lekarza

- rejestrowanie danych osobowych pacjenta, danych dodatkowych oraz danych opiekuna

- zapisywanie pełnej historii wizyt

Jak widać, warto korzystać z aplikacji medycznych, gdyż niesie to ze sobą szereg korzyści i znacznie ułatwia pracę całego zespołu. Komputer wspomoże działanie zarówno szpitala, prywatnych praktyk lekarskich, jak i przychodni. Programy do rejestracji pacjentów spokojnie dostosujemy do naszych indywidualnych wymagań i zapotrzebowań.

Co potrafią aplikacje medyczne?

Aplikacje medyczne niosą ze sobą szereg rozmaitych możliwości. Przede wszystkim pozwalają na umieszczanie pełnych danych placówki, pacjentów, lekarzy. Umożliwiają drukowanie dokumentacji zbiorczych (np. ksiąg przyjęć). Posiadają także systemy finansowe, systemy bezpiecznego usuwania, a także systemy wystawiania, przechowywania oraz drukowania faktur VAT. Pomagają wyliczać pensję dla lekarzy, umożliwiają rejestrowanie pacjentów, zezwalają na edycję i usuwanie firm. Zezwalają na równoległą pracę kilku komputerów przez różne osoby rejestrujące. Pomagają przygotowywać dokumenty (dzięki posiadaniu wewnętrznego edytora tekstów).