Powikłania po przeszczepie wątroby – jak zapobiegać?

19 grudnia 2019

Zachowanie czujności

Proces regeneracji organizmu po transplantacji wątroby wymaga od pacjenta czujności i samoobserwacji organizmu. Niezbyt groźne dla zdrowej osoby drobne infekcje czy stany chorobowe, mogą mieć fatalne skutki dla pacjentów, którzy są po przeszczepie wątroby. Warto znać sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie dla funkcjonowania nowego organu oraz z możliwości zapobiegania im, tak aby uniknąć powikłań.

Zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom

Ze względu na obniżoną odporność spowodowaną przyjmowaniem leków immunosupresyjnych mogą wystąpić różne powikłania.

Leczenie immunosupresyjne sprawia, że wzrasta ryzyko infekcji. Dlatego też należy unikać przebywania w miejscach, gdzie przebywa duża liczba osób (np. centra handlowe, dworce). Należy też unikać kontaktu z osobami z infekcją. Zalecane jest częste mycie rąk oraz unikanie dotykania dłońmi okolic oczu, nosa i ust. U pacjentów, którzy wcześniej chorowali na gruźlicę może wystąpić nawrót choroby. Osoby po transplantacji są częściej narażone na zakażenia bakteriami, wirusami oraz grzybami, które często wymagają leczenia w warunkach szpitalnych.

Powikłania po przeszczepie wątroby wiążą się także z aktywowaniem się wirusa CMV (cytomegalia). Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób w trakcie leczenia immunosupresyjnego. W ramach profilaktyki, pacjenci zażywają leki przeciwwirusowe w pierwszych miesiącach po transplantacji. Najważniejszym zagadnieniem dotyczącym powikłań po przeszczepie wątroby jest odrzucanie narządu (przewlekłe lub ostre). Tego typu sytuacja może wystąpić w pierwszych miesiącach po transplantacji jak i w późniejszym okresie po przeszczepieniu. Profilaktyka odrzucania narządu to przede wszystkim stosowanie się do zaleceń lekarskich i regularne przyjmowanie leków immunosupresyjnych. Nieregularne przyjmowanie leków, zbyt małe dawki leków lub zmiana leczenia na własną rękę może skutkować np. ostrym odrzucaniem narządu. Regularne kontrole lekarskie i zdrowy tryb życia, bez nałogów, zdrowa dieta – pomogą utrzymać prawidłowy stan nowego narządu.

W przypadku alarmujących objawów

Kiedy Twój organizm daje Ci alarmujące sygnały mogące świadczyć o powikłaniach po przeszczepie – reaguj! Skontaktuj się jak najszybciej ze swoim lekarzem prowadzącym. Nie działaj samodzielnie i nie odkładaj wizyty na później. Obserwuj swój organizm i bądź czujny, od tego zależy jakość Twojego życia.

 

CHIESI/KB/EDU/90/12/2019