Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – najważniejsze funkcje jakie powinien posiadać dobry program do gabinetu lekarskiego

By | 27 września 2018

Dzisiejsze pole medyczne jest niezwykle złożone, stale rośnie i się rozwija. Każda praktyka medyczna poszukuje najskuteczniejszych technik, które pomogą zarządzać gabinetem lekarskim. Jednym z ostatnio popularnych rozwiązań stało się korzystanie z oprogramowania medycznego, które pozwala prowadzić dokumentację medyczną w sposób elektroniczny. Narzędzie to okazało się dużym ułatwieniem codziennej pracy lekarzy i specjalistów, gdyż przyśpiesza czas pracy, co umożliwia przeznaczenie go na potrzeby pacjentów.

Wiele praktyk lekarskich długo zastanawia się nad wyborem odpowiedniego dla siebie programu i skrupulatnie weryfikuje ich dostępność na rynku. Większość oprogramowania umożliwia użytkownikom planowanie spotkań, dokumentowanie informacji o pacjencie, tworzenie raportów i wypełnianie obowiązków związanych z naliczaniem opłat. Jednakże systemy są urozmaicone i każdy posiada pewien detal, którym wyróżnia się na rynku. Co więc powinien posiadać dobry program do gabinetu lekarskiego? Jakie funkcje są najcenniejsze?

Podstawową funkcją jaką powinien mieć idealny program do prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej jest przejrzysty widok kalendarza, gdzie już na pierwszy rzut oka bez większych problemów możliwe będzie sprawdzenie, m.in. ile wizyt zostało zaplanowanych na dzisiejszy dzień. Dodatkowo warto zadbać o szczegół jakim jest podział na specjalistów oraz gabinety. Kiedy każdy specjalista zostanie oznaczony w konkretny sposób kalendarz stanie się jeszcze bardziej czytelny. Prócz tego bardzo ważnym elementem jest możliwość jednorazowego zapisu pacjenta na wizytę cykliczną, czyli powtarzalną. Raz zapisana wizyta pojawia się w kalendarzu zgodnie z ustawieniami – codziennie, co tydzień, a nawet co rok.

Odpowiedni program powinien mieć kompleksową kartotekę pacjenta. Co kryje się pod tym pojęciem? Dostęp do pełnej historii choroby pacjenta, możliwość dodania do takiej historii skanów lub zdjęć badań lekarskich w postaci załączników, co z pewnością ułatwi wystawienie trafnej diagnozy. Dodatkowo dostęp do wcześniej stworzonych szablonów najpotrzebniejszych dokumentów jak skierowania czy zaświadczenia usprawniają wizytę lekarską.

Rejestracja pacjentów oraz załatwianie wszelkich formalności zwykle zajmuje największą ilość czasu. Umożliwienie pacjentowi zarejestrowania się poprzez formularz online pozwala na oszczędność czasu zarówno przychodni, jak i samemu pacjentowi. Pacjent może zrobić to w dogodnym dla niego czasie i miejscu zapisując się do konkretnego specjalisty na konkretną usługę.

Potwierdzenie zapisania pacjenta na wizytę poprzez automatyczne wygenerowanie wiadomości tekstowej SMS jest niezwykle pożądanym atutem placówki medycznej w oczach pacjentów. Ponadto wyposażenie się w funkcje wysyłanie wiadomości SMS, które będą przypominać pacjentowi o zaplanowanej wizycie powoduje, że pacjent czuje się traktowany w sposób indywidualny.

Dostępność do bazy leków ICD-10/ICD-9, kody ICF, a także system integracji z z eWUŚ jest kolejną zaletą idealnego programu do prowadzenie elektronicznej dokumentacji firmy.

Często programy umożliwiają funkcję posiadania własnej strony www. Jest to bardzo ważny element, który wspiera marketing placówki medycznej i jest wizytówką Twojej praktyki medycznej. Pacjenci większość informacji poszukują w Internecie, a więc warto w nim zaistnieć. Posiadanie spersonalizowanej strony internetowej zwiększa możliwość pozyskania nowych pacjentów, a ponadto podnosi poziom ich zaufania.

Jedną z bardzo przydatnych funkcji jest możliwość korzystania z poziomu różnych urządzeń. Stworzenie aplikacji mobilnej jest ogromną zaletą. Dzięki niej specjaliści mogą m.in. zapisać pacjenta na wizytę w dowolnym miejscu i czasie.

Na sam koniec kwestia bezpieczeństwa, która jest priorytetem. Odpowiedni program powinien zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa przechowywania danych osobowych pacjentów, a zgodność z RODO jest niezbędnym elementem. Warto pomyśleć o programie, który umożliwia także automatyczne zabezpieczenie programu po wcześniej ustalonym czasie, tak by niepożądane osoby nie miały do niego dostępu.

Na dzień dzisiejszy rynek medyczny udostępnia wiele programów dla gabinetów lekarskich. Idealny program powinien przede wszystkim usprawnić pracę personelu medycznego w gabinecie lekarskim, co tym samym przekładać się będzie na zwiększenie satysfakcji pacjentów z otrzymanych usług. Pamiętaj – zadowolony pacjent wpływa na zwiększenie poziomu osiąganego zysku.